Fodbold, Fællesskab og Fremtid - DFF Seminar 2025

Danske Fodboldfans afholdt endnu en gang det årlige seminar, hvor engagerede fans, klubber og eksperter samledes for at debattere, udvikle og styrke fankulturen i Danmark.

Seminaret fandt sted fra fredag den 17. januar til søndag den 19. januar 2025 i Brøndby Supports klubhus Hytten og Brøndby Stadion. Det blev en weekend fyldt med inspirerende oplæg, spændende debatter og mulighed for netværk blandt fodboldfans fra hele landet.

Billetpriser og udebaneturene

Er der noget som altid er aktuelt blandt fodboldfans og især hos fanklubberne er det billetpriserne og udebaneturene. For mange fanklubber er især udebaneturene kernen i de aktiviteter, der tilbydes til medlemmerne. Derfor var det på dagsordenen om fredagen, hvor der var god tid til debat og erfaringsudveksling.

Selvom vi sidder med forskellige udfordringer – eller måske netop derfor, var der masser af inspiration og input at samle op. Bestyrelsen fik taget mange noter og vil i det kommende år være med til at sætte fokus og videns indsamle på dette område, så vi sammen kan stå stærkere.

Kampen mod Ludomani

Et af de mest rørende oplæg kom fra en tidligere ludoman Andreas Sevel og forebygger Chani Yavin, der delte deres erfaringer med at bekæmpe ludomani. Andreas’ fortællinger om hans liv og kamp mod Ludomani berørte os alle meget, og har med sikkerhed sat tankerne i gang hos de mange i salen. Der var gode snakke om de udfordringer, men også muligheder vi som fanklubber har for at hjælpe med at sætte fokus på det.

Danske Fodboldfans er en del af kampagnen kampen mod Ludomani, som du kan læse meget mere om på vores side Kampen mod Ludomani.

Efter oplægget fra Center for Ludomani havde vi valgt at splitte programmet op i to spor med hver deres fokus.

Det ene spor havde et mere fanpolitisk fokus med emner som Klubejerskab, Lovliggørelse af Pyro og erfaringer fra Høj Risiko kampe. 

Det andet spor havde et element af erfaringsudveksling, hvor der blev vendt kampprogram og generel erfaringsudveksling imellem fanklubberne, hvor udfordringer og successer kunne vendes.

Klubejerskaber

Igen i 2024 har klubejerskaber fyldt en del i debatten. Kulturministeren indkaldte i starten af året til et møde om emnet, og senest blev det aktuelt igen, da Silkeborg IF blev solgt til udenlandske ejere.

Derfor havde vi inviteret to eksperter til seminaret for at give perspektiver til debatten.

Tony Ernst, Malmø FF fan, tidligere Formand for SFSU (Svenska Fotball Supporter Union) og Football Supporters Europe gav perspektiver på værdien i en medlemsejet klub både fra egne erfaringer, men også med et perspektiv på resten af europa.

Sune Blom, Tidligere Fanrepræsentant i Brøndby IF bestyrelse, tidl. Formand for Brøndby Supporters Trust og idag vært på Mediano Business gik igennem Brøndby IFs historie med emisioner og perspektiver på det. Sune havde desuden flere perspektiver på betragtningen af et ejerskab og dets legitimitet.

Lovlig pyro – Erfaringer og fremtid

Et af de mest debatterede emner det seneste år har været muligheden for at anvende pyro på en lovlig og sikker måde, derfor havde vi også valgt at tage det op som emne. Et oplæg fra NSA (Norske Supporterallianse) ved Anders Kjellevold belyste, hvordan Norge har arbejdet med at implementere sikre og lovlige rammer for brugen af pyro, hvilket gav deltagerne nye og interessante perspektiver.

Claus Thomsen fra Divisionsforeningen udtrykte positiv interesse for debatten og opfordrede til yderligere dialog. Han understregede, at Divisionsforeningen er åben for at udforske mulighederne, hvis der er bred opbakning til det blandt klubber og fans.

Bestyrelsen vil tage emnet med til det kommende år, og se på mulighederne, men der er ingen tvivl om at det også kræver politisk velvilje, hvilket Anders Kjellevold fra NSA også lagde stor vægt på i debatten.

Højrisikokampe – Erfaringer og dialog

Kim Erik Hansen fra Vestegnens Politi, sammen med Katinka Riess-Knudsen (FCKFC) og Sarah Agerklint (Brøndby Support), delte deres erfaringer fra dialogmøder før og efter derbykampe. Oplægget fremhævede, hvor vigtig tillid mellem parterne er, samt vigtigheden af villighed til at lytte og opretholde en åben kommunikation.

Flere fans oplever at deres kampe bliver opkvalificeret til høj risiko, eller at der er bevægelser i fanmiljøet, som betyder mere opmærksomhed fra politiet. Derfor var det et ønske fra DFF at videregive de erfaringer der er opsamlet fra Derbykampene siden 2023, hvor der er gjort store fremskridt, selvom det ikke altid er tydeligt – slet ikke med udgangspunkt i efterårets derbykampe. 

Deres erfaringer understregede, hvordan dialog og samarbejde kan mindske konflikter og styrke forholdet mellem fans og myndigheder. Der lød desuden en opfordring om at tage dialogen med politiet og derigennem forsøge at udvikle kampdags setuppet og samarbejdet, også selvom kampene ikke er kategoriseret som en høj risiko kamp.

Hverdagskampe og kampprogram 

Hverdagskampe er desværre kommet for at blive, men skal vi acceptere det? Dette spørgsmål blev livligt debatteret i sessionen om kampprogrammet.

Emnet er en genganger på seminaret, men i år blev der sat fokus på den største udfordring set fra de medrejsende fans: de lange rejseafstande på hverdage. Dette tema, som tidligere er blevet berørt i artiklen “Hej Chef det er Chris…”, blev diskuteret indgående med henblik på at finde løsninger, der kan tage hensyn til fansenes behov og udfordringer.

Bestyrelsen gik fra debatten med en konkret bøn. Kampen med den længste rejsetid bør spilles i weekenden – og det er uanset om vi snakker Superliga, 1., 2. eller 3. division. Det er en udfordring der påvirker fanklubbernes muligheder for at sende fyldte busser afsted på tværs af landet.

Erfaringsudvekslingen

En af de store værdier mange af vores deltagere får ud af seminaret er ofte netværket og erfaringsudvekslingen. Det er muligheden for at lære af hinanden, sparre om udfordringerne og opdage hvor meget vi har tilfælles.

Derfor var der også afsat god tid i programmets 2. spor til netop dette.

Deltagerne havde mulighed for selv at bringe emner til bordet, både udfordringer eller muligheden for at dele successer som andre kunne inspireres af.

Debatten og erfaringsudvekslingen var livlig og alle tog derfra med en masse gode ideer og input, som de bærer med tilbage til deres fanklubber

Vi sluttede dagsprogrammet af med et oplæg fra Divisionsforeningen, hvor Claus Thomsen fortalte mere om planerne for ansigtsgenkendelse i hele Superligaen. Et emne der var ekstra høj aktuelt efter at FC København om torsdagen kunne fortælle, at de har fået godkendt deres ansøgning hos datatilsynet.

Der var mange spørgsmål til systemet og hvorledes det vil fungere.

Claus fortalte desuden om perspektiverne i det produktionsselskab som Divisionsforeningen har lavet – Matchday Produktion, og inviterede DFFs medlemmer til at komme forbi. En invitation vi meget gerne tager imod, og vil sørge for at arrangere for vores medlemmer.

Dagen kulminerede med en middag og uddeling af Fanpriserne i Hytten, hvor engagement og passion blev fejret.

Generalforsamlingen rundede seminaret af med evaluering af weekenden og planlægning af næste års seminar, hvor de Stribede fra Odense åbner dørene til endnu et spændende seminar.

Du kan læse mere om Generalforsamlingen og læse vores årsberetning i artiklerne.

Tak for deltagelsen

Danske Fodboldfans takker alle deltagere for at have gjort seminaret til en inspirerende og udbytterig oplevelse. Vi ser frem til at fortsætte dialogen og samarbejdet, og vi håber at se jer alle til næste års seminar!

Post Views: 140
da_DKDansk